Wielu z nas wydaje się, że jaja, poza skojarzeniem z bombą kaloryczną i dużą zawartością białka, nie są nas w stanie niczym ciekawym, a tym bardziej pożytecznym, zaskoczyć. Okazuje się jednak, że nasze poglądy na ten temat w świetle wielu doniesień naukowych są dla jaj po prostu krzywdzące.
Poza białkiem w jajach znaleźć możemy również takie substancje jak witaminy, jony i enzymy.
W białku jaj występuje pewien bardzo istotny dla naszego zdrowia enzym, zwany cystatyną. Okazało się, że ma on bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie zapobiegając i hamując rozwój paradontozy, chorób skóry oraz co ciekawe - komórek nowotworowych. Najnowsze badania wykazały również wysoką aktywność antywirusową cystatyny, co prowadzić może do bardzo obiecujących badań dotyczących wirusa HIV. Eksperymenty przeprowadzone na bakteriach wykazały również właściwości antybakteryjne. Cystatyna hamowała rozwój drobnoustrojów w warunkach laboratoryjnych co sugerowało podobne działanie w przypadku żywego człowieka. Doniesienia te okazały się prawdziwe.
Jaja mogą być również interesujące z innego powodu. Obecnie, w celu uzyskania przeciwciał przeciwko bakteriom lub wirusom potrzebne są laboratoryjne zwierzęta. Okazało się, że źródłem przeciwciał może być również znajdujące się w jajach żółtko. Eksperymenty w tym zakresie na zwierzętach zakończyły się sukcesem. Przeciwciała pochodzące z żółtka mogą być z powodzeniem podawane ssakom chroniąc je przed różnymi chorobami oraz zapobiegając rozwojowi tych już istniejących.
Uzyskane przeciwciała mogą mieć tutaj bardzo szerokie zastosowanie. Ich przydatność może być doceniona w diagnostyce chorób zakaźnych, profilaktyce oraz terapii związanej z biegunkami, produkcji suplementów oraz ogólnie, w związanym z tym podnoszeniu jakości naszego życia. W toku badań okazało się, że przeciwciała te nie „kłócą się” z przeciwciałami ssaków i co bardzo ważne - charakteryzują się wysoką skutecznością. Z powodzeniem zaczyna się je również stosować u ludzi. Pojawiły się doniesienia o pozytywnym wpływie tych przeciwciał na leczenie wielu chorób przewodu pokarmowego, profilaktyce i terapii u dzieci oraz o możliwości zastosowania ich w produkcji, wcześniej już wspomnianych, dodatków do żywności. W przyszłości planuje się wykorzystanie przeciwciał pochodzących z żółtka w sytuacjach kryzysowych, kiedy wystąpienie nagłego ataku choroby mogłoby grozić pojawieniem się epidemii. Ponadto planuje się wykorzystanie ich w celu ochrony zdrowia kobiet w ciąży, grup społecznych szczególnie narażonych na zarażenie się wirusem HIV oraz w podnoszeniu sprawności układu immunologicznego nowonarodzonych dzieci. Dzięki zastosowaniu tych przeciwciał układ immunologiczny noworodków zyska dodatkową broń w walce z drobnoustrojami.
Od dawna wiadomo, że jaja powinno się jeść z umiarem. Zanim jednak zobaczymy w nich tylko cholesterol, powinniśmy spojrzeć na nie znacznie szerzej dostrzegając również bogactwo witamin i enzymów, które pierwotnie przeznaczone dla kurzego zarodka, mogą się również nam przysłużyć.