Suplementy definiowane są jako dodatkowe składniki diety, dzięki którym zaspokajać możemy nasze potrzeby żywieniowe, bez konieczności sięgania po naturalne komponenty diety, w których one występują. Za suplementy uważa się witaminy, minerały, zioła, aminokwasy i tym podobne składniki naszej diety.
Suplementy znaleźć możemy w sklepach w postaci kapsułek, pigułek oraz ekstraktów. Ekstrakty roślinne najczęściej zrobione są na bazie etanolu lub wody.
Witaminy są grupą związków organicznych niezbędnych do funkcjonowania organizmu człowieka. Trzynaście substancji zostało zakwalifikowanych do tej grupy związków chemicznych. Witaminy A, D, E i K to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, natomiast B1, B2, B3, B6, B12, C, biotyna, kwas foliowy (w Ameryce nazywany witaminą B9) oraz kwas pantotenowy zaliczane są do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Witaminy uzyskuje się trzema metodami: poprzez naturalną ekstrakcję z roślin lub zwierząt, poprzez sztuczną syntezę lub w drodze fermentacji z wykorzystaniem drobnoustrojów.
Związki nieorganiczne, na które zapotrzebowanie naszego organizmu przewyższa wartość 100 miligramów na dzień to mikroelementy. Natomiast te, których potrzebujemy mniej niż 100 miligramów dziennie nazywane są pierwiastkami śladowymi. W suplementach znaleźć możemy najczęściej nie więcej niż 17 minerałów, do których najczęściej należą: bor, wapń, chrom, miedź, fluor, german, jod, żelazo, magnez, mangan, molibden, fosfor oraz selen. Co ciekawe minerały często uzyskiwane są ze skał, gleby czy też wody. Suplementy stworzone na bazie kluczowych minerałów uzyskiwane są najczęściej ze skał osadowych.
Suplementy pochodzenia roślinnego często nazywane bywają fitofarmaceutykami. Produkowane są ze świeżych, suszonych oraz w inny sposób przygotowywanych całych roślin lub ich części. Bioaktywne składniki często nie zostają w pełni wyizolowane, a ich aktywność w dużej mierze powiązana jest z innymi składnikami występującymi w roślinie.
Aminokwasy występują w dwóch formach: L i D. Żywe organizmy potrafią metabolizować jedynie L-aminokwasy. Aminokwasy stosowane jako suplementy naszej diety produkuje się na dwa sposoby: za pomocą syntezy oraz fermentacji. Jednakże na drodze reakcji syntezy powstają również D-aminokwasy, które następnie są usuwane. Proces fermentacji zachodzi z wykorzystaniem mikroorganizmów – drożdży, które czerpią składniki organiczne z roślin: kukurydzy i soi. Taka hodowla przebiegać musi w ściśle kontrolowanych warunkach. Co ciekawe, , sto procent wytwarzanych przez nie aminokwasów to formy L , ponieważ drożdże należą do organizmów żywych. Aminokwasy i białka pojawiają się na sklepowych półkach w postaci proszków i granulek. Ich głównym źródłem jest skrobia.
Ostatnimi czasy bardzo modne są suplementy z zielonej herbaty, propolisu, pyłku, mleczka pszczelego. Zielona herbata posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Pamiętać jednak należy, że przyjmowanie nadmiernej ilości suplementów pochodzących z zielonej herbaty prowadzić może do znacznego obciążenia wątroby i nerek. Udowodniono również, że propolis posiada silne właściwości antybakteryjne. W sezonie możliwe jest uzyskanie zaledwie 200 gramów propolisu z jednego ula. Pyłek „odbierany” jest pszczołom dzięki zastosowaniu specjalnych pułapek. Pszczoła wchodząc do ula gubi nieco pyłku pozostawiając go w oczkach zastawionej na nią „sieci”..
Zanim sięgniemy po suplementy należy pamiętać o przestrzeganiu zalecanych dziennych dawek minerałów i witamin. Przekroczenie pewnych wartości może prowadzić do przykrych konsekwencji. Zgodnie z prawem UE wszelkie niezbędne informacje na temat dawki oraz dziennego zapotrzebowania znajdziemy na opakowaniu naszego suplementu.